Предполагам, че всяка добра домакиня знае какво представляват кухненските везни.
Предполагам също, че поне половината от добрите домакини имат по един такъв уред в кухнята си.
Тъй като аз не попадам в тази категория, не ми беше минавало през ум да търся кухненска везна, докато преди няколко месеца не започнах да се уча да готвя.
Реших, че е време да се науча да приготвям няколко основни неща, и за да поставя началото отнякъде послушах съвета на мама, която ме посъветва първо да си закупя кухненска везна от Magazini Sezoni.
Според мама, везната ще ми трябва, за да съм по – спокойна в приготвянето на ястията, тъй като мога да тегля всеки един продукт, който слагам.
Схватливо момиче съм и реших, че щом мама казва, че ми трябва такъв уред, значи трябва да разгледам и да избера, само дето не знаех, че кухненските везни били толкова много и разнообразни.
Споделям това, за да бъда от помощ на други момичета като мен, които не са много добри в кухнята, но искат да започнат да се справят.
Ето на какво трябва да се обърне внимание, когато се избират кухненски везни.
Да започнем оттам, че кухненските везни са основно два вида: механични и електронни. За предпочитане са електронните, тъй като теглят с по – голяма точност, а някой модели могат да сметнат калориите, да изтеглят продукта без опаковката и дори да запомнят автоматично последните изтеглени продукти.
Различните модели везни теглят от 2 до 5 кг, затова е добре, когато купувате везна да сте наясно какви продукти най – често ще теглите. Моят съвет е се спрете на златната среда или иначе казано да изберете везна, която тегли до 3 кг.
Някой везни се предлагат с купа, други не, затова отново трябва да се прецени кой модел ще е по – удобен. Аз се спрях на везна с купа, но според мама, това не е много удачно решение, ако се налага да се тегли продукт, който не се побира в купата.