Знаете ли какво е мулч и мулчиране?
Е, ако не знаете, а имате цветна или зеленчукова градина, която не можете да отървете от плевели, тогава ще ви е интересно да разберете.
Мулчирането е много ефективен начин да се справите с плевелите в градината си, да облагородите и предпазите почвата от ерозия и да подсилите растенията си.
Ако искате да изпробвате метода „мулчиране” ще ви трябва … мулч.
Мулчът бива два вида – органичен и неорганичен. Органичният мулч може да бъде слама, чакъл, листа, дървени стърготини и други „живи” материали”, а неорганичният мулч най – често е черен найлон, камъни, чакъл и други.
И двата вида вършат добра работа за справяне с плевелите и всеки има своите предимства, така че решението си е изцяло ваше. Ако се спрете например на органичния мулч, той ще ви е много полезен за обогатяване на почвата, тъй като органичните материали разпадайки се образуват естествен компост. Ако се спрете на неорганичния мулч и използвате черен найлон пък, той ще затопли почвата бързо и ще осигури топлина на растенията, които имат нужда от повече топлина.
Как се използва мулча?
Преди да приложите този метод, трябва да почистите добре и да подравните градината си, след което можете да положите мулча.
Ако използвате органичен мулч, той трябва да е достатъчно дебел слой ( поне 5 – 10 см.)
Ако използвате найлон, след като почистите почвата просто го полагате.
Използването на полиетиленов мулч дава много добри резултати, тъй като акумулира слънчевата светлина и топлина, създава идеален микроклимат за растенията и поддържа почвата влажна.
Плевелите в градината са доста упорити и е доста трудно да се избавите от тях. С мулчирането обаче, не само можете да им кажете „сбогом”, но и да се погрижите растенията ви да растат силни и без да загниват.