Ако имате градина или двор, в който се посадили цветя и райграс или сте земеделски производители, то тогава няма нужда да ви казваме, че за да се радвате на добри добиви и зелена, свежа трева е необходимо редовно поливане.
А как можете да си осигурите добро напояване? Като си изградите напоителна система от собствен водоизточник.
Вариантите за това са основно два: или с помощта на сонда в имота или ако имате кладенец.
И при сондата и при кладенеца ще са ви необходими водни помпи, с които да можете да „накарате” водата да потече към градината и да я напои.
Видовете помпи, които можете да откриете в момента на пазара са доста, затова ето какво трябва да знаете, ако решите да закупите такава и за вашата градина.
Когато избирате такъв вид техника трябва да се съобразите с:
Дебита, който искате;
Височината на водния стълб;
Дали водната помпа, което сте си избрали има добър гаранционен срок и оторизиран сервиз;
За градината се използват основно потопяеми или наземни помпи, които от своя страна според техническите си характеристики се делят на:
Самозасмукващи;
Центробежни;
Периферни;
Сондажни.
Самозасмукващите помпи са подходящи за изграждане на хидрофорна система. Обикновено се монтират в кладенци, които са с дълбочина повече от 9 метра.
Центробежните също са подходящи за изграждане на хидрофорна система. Този вид помпи могат да изпомпват вода до 7 метра дълбочина.
Периферните са подходящи за чиста вода, без наличие на твърди частици. Този вид помпи са компактни и много лесни за употреба.
Многостъпални – изпомпват вода до 7 – 9 метра. Подходящи са за места, където се налага да се поддържа по – голям дебит и налягане на водата.
Сондажни помпи – те се избират спрямо това колко е широк сондажа. Подходящи са за напояване, при пречиствателни станции, за отводняване и други.