Купили сте си резачка и тя ви е от голяма полза.
Доволни сте, че когато ви се наложи, можете да я използвате да отрежете клон или изсъхналото дърво на двора или градината, но…
Замисляли ли сте се, че като всяка машина и резачката ви има нужда от грижи, за да може да ви служи добре?
Предполагаме в магазина при покупката са ви обяснили как трябва да почиствате и смазвате машината си, но има още нещо важно, което трябва да не пропускате да правите – да заточвате веригата на резачката.
Когато използвате резачката редовно се случва да зъбите на веригата да се изтъпят и да не режат добре. Тогава е наложително да бъдат заточени, а това става с пили за резачки.
Пилите за резачки не са от обикновените пили, които предполагаме имате сред инструментите си. Тези инструменти са малко по – специални и с тях се работи по – малко по друг начин, с който ще ви запознаем сега.
И така, важно е да знаете, че за всеки модел и размер на веригата е нужно да имате съответстваща по размери плоска метална пила. Ще откриете вашия размер, ако погледнете инструкциите на производителя на резачката.
Запомнете:
Правилното заточване на веригата е от голямо значение както за добрата работа на резачката, така и за безопасността ви по време на работа!
Как се работи с пилите за резачки?
В стандартния комплект за ръчно заточване на веригата има: кръгла пила, плоска пила, пилодържател и шаблон за заточване.
Вече споменахме, че за да заточите веригата ще ви трябва пила, чийто диаметър отговаря на стъпката на веригата.
Пиленето се извършва само в една посока ( напред ), като инструмента се държи перпендикулярно на шината и под необходимия ъгъл.
Ако веригата е нормално износена, за да се заточи се необходими 2 – 3 прокарвания на пилата на зъб.